آخرین مطالب
04:16 ب.ظ
438
ناتوى فرهنگى

امروز، مسئله خطرناك، این است كه سررشته تحولات منفى در سطح بین‏ المللى، در دست كسانى است كه مى‏خواهند به وسیله این تحولات، اهداف خودشان را كه یا زر است یا زور، تأمین كنند و براى آنها چیزى به نام هویت ملت‏ها، اصلاً ارزش ندارد كه متأسفانه این، در صد و پنجاه سال اخیر، در دنیا اتفاق افتاده است؛ یعنى تحولات كشورهاى آسیایى، آفریقایى و آمریكاى لاتین، در دام طراحى باندهاى قدرت بین ‏المللى افتاده است و طراح اینها، صهیونیست و سرمایه ‏داران بین ‏المللى بوده‏ اند. آن چه براى اینها مهم است، كسب قدرت سیاسى است كه بتوانند در كشورها و دولت‏هاى اروپایى و غیره نفوذ كنند؛ قدرت سیاسى را در دست بگیرند؛ پول كسب كنند و این كمپانى‏ ها، سرمایه‏ هاى عظیم، كارتل‏ها و تراست‏ها را به وجود آورند.
 هدف، این بوده است؛ آن وقت اگر اقتضا كند كه اخلاق جنسى ملت‏ها را خراب كنند، به راحتى مى‏كنند؛ مصرف‏ گرایى را در بین آنها ترویج كنند، به راحتى این كار را انجام مى‏دهند؛ بى‏ اعتنایى به هویت‏هاى ملى و مبانىِ فرهنگى را در آنها ترویج كنند، این كار را مى‏كنند. اینها، اهداف كلان آنها است كه تصویر كرده ‏اند. آن وقت، همیشه لشگرى هم از امكانات فرهنگى و رسانه‏اى و روزنامه ‏هاى فراوان و مسائل گوناگون تبلیغات، در مشت اینها قرار دارد كه از آنها به «ناتوى فرهنگى» تعبیر مى‏كنند؛ یعنى مانند پیمان ناتو كه آمریكایى‏ها در اروپا به عنوان مقابله با شوروى سابق، یك مجموعه مقتدر نظامى به وجود آوردند؛ اما براى سركوب هر صداى معارض با خودشان، در منطقه خاورمیانه و آسیا و غیره، از آن استفاده مى‏كردند، حالا یك ناتوى فرهنگى هم به وجود آورده ‏اند. این، بسیار چیز خطرناكى است. البته براى حالا هم نیست؛ سال‏هاست كه این اتفاق افتاده است. مجموعه زنجیره به هم پیوسته رسانه ‏هاى گوناگون از ماهواره ‏ها، تلویزیون‏ ها و رادیوها كه حالا اینترنت هم داخلش شده است، در جهت مشخصى حركت مى‏كنند تا سررشته تحولات جوامع را به دست بگیرند.
ترویج فرهنگ به اصطلاح آزاد، همپاى سیاست ترور و كشتار روشنفكران و دگراندیشان، در تمامى دوران جنگ سرد و پس از آن، جریان دارد. طبق برخى از تخمین‏ها، حداقل در دوران جنگ سرد، سیا، حدود 150 هزار معلم، استاد، رهبر اتحادیه كارگرى، كشیش و روحانى مخالف را به قتل رسانده و برخى این رقم را تا 300 هزار نفر افزایش داده‏اند. این پدیده كه از آن به «ترور دولتى» یاد مى‏شود، پنهان و مخفیانه صورت مى‏گیرد. 
از دیگر ابزارهاى ناتوى فرهنگى آمریكا و غرب علیه جهان غیرغرب، بازى‏هاى رایانه ‏اى است. بازى‏هاى رایانه ‏اى را صرفاً نباید پدیده‏اى براى سرگرمى كودكان و نوجوانان دانست؛ بلكه این بازى‏ها به ابزار تبلیغاتى مهمى در دست ارتش‏هاى مهاجم و سركوب‏گرى چون ارتش آمریكا هستند كه در بطن و درون خود، هدف‏هاى سیاسى - نظامى شیطانى را دنبال و القا مى‏كنند.
تهاجم فرهنگی، مقوله‏ای حقیقی و برنامه‏ ریزی شده است و تنها راه مبارزه با آن نیز مصونیت بخشیدن به جوانان و دیگر افراد جامعه است. از راه تمسّك به فرهنگ غنی اسلامی و ملّی این مرز و بوم و استفاده كارآمد از همه امكانات ـ به ویژه دستگاه‏های فرهنگی‏ ـ و بسیج همه اقشار مردم براساس برنامه ه‏ای دقیق و حساب شده، هوشیاری و بیداری در مقابل انحراف معنوی جامعه اسلامی. و احیای فریضه مهم امر به معروف و نهی از منكر كه یكی از اركان اساسی اسلام و ضامن حفظ و بقای فرایض و ارزش‏های الهی است می‏توان به این مهم دست یافت.